Uspjeh vaše marketinške kampanje zavisi o brojnim faktorima i dok su neki izvan vaše kontrole, nad drugima možete imati značajan utjecaj.
Prva i najbitnija stavka pri kreiranju vaše marketinške strategije je da imate jasno definiranu ciljanu skupinu i da ste svjesni koga targetirate. U marketingu se kaže ˝Talk to everyone and you’ll sell to no one.˝
Zapitajte se koji problem vaš proizvod ili usluga rješavaju i kojem bi tipu osobe mogli biti korisni i zanimljivi. Iz te točke možete početi kreirati svog ˝idealnog kupca˝, odnosno, kako se to u marketingu kaže – buyer personu. Što detaljnije opišite tu osobu: koje je dobi, gdje se nalazi, kojeg je spola, zanimanja, interesa itd.)
Iduće pitanje koje si trebate postaviti jest: Bi li ovi ljudi bili spremni izdvojiti određenu svotu novca za proizvod ili uslugu koju nudite? Ukoliko je odgovor ne, trebate se vratiti na početak, reevaluirati sam proizvod ili uslugu, ali i target skupinu.
Kada ste gotovi s ovim dijelom procesa, zapitajte se koja su vaša očekivanja od kampanje koju kreirate. Koji su vam ciljevi, što želite postići? To može biti širenje svijesti o brendu, privlačenje novih kupaca, skupljanje leadova, povećanje prodaje određenog proizvoda ili usluge, dovođenje više korisnika na vašu odredišnu web stranicu itd.
Bitno je da su ciljevi koje postavite realistični i ostvarivi prije nego se upustite u samu strategiju provedbe kampanje. Na taj način ćete moći precizno pratiti i mjeriti uspjeh kroz definirane KPIs (Key Performance Indicators) u skladu s ciljevima koje ste si postavili.
Nadalje, definitajte koliko ste spremni uložiti u vašu kampanju, a ukoliko imate manjak originalnih ideja, preporučamo da se inspirirate radom vaše konkurencije, ali nipošto ne kradete njihove ideje.
Uspjeh in-bound kampanje uvelike ovisi o angažmanu od strane publike, tako da ih trebate potaknuti na reakciju i sudjelovanje. Jedan od boljih načina za postizanje tog cilja je kreacija giveawaya koji će privući veći broj sudionika te ih potaknuti da dijele vaše objave na svojim profilima, označuju prijatelje i obitelj itd.
Još jedan zabavan način angažiranja publike jest tzv. gamification, odnosno kreiranje nekakve zanimljive igrice, kviza, igre pamćenja i sl. što će potaknuti korisnike na aktivno sudjelovanje u vašoj marketinškoj kampanji.
Bilo kako bilo, svjesni smo da neće svi htjeti odmah kupiti vaše proizvode i usluge, stoga je bitno da ponudite i nešto besplatno, kvalitetno i unikatno, poput e-knjiga, brošura, case-studyja, besplatnih konzultacija i sl. Na taj ćete se način istaknuti među konkurencijom i dati priliku publici da sazna više o proizvodima i uslugama koje nudite te tako možda, u budućnosti, odlučiti se za kupnju istih.
Možemo sa sigurnosti reći kako je viralnost najveći uspjeh koji kampanja može ostvariti, pa si povećajte šanse da se to dogodi time što će vaša kampanja biti jednostavna za dijeljenje na društvenim mrežama te ponudite neke nagrade korisnicima koji dijele vaš sadržaj na svojim profilima.
Više nije nužno i bolje! Imajući na umu karakteristike vaše ciljane skupine, odaberite kanale kroz koje ćete se oglašavati, bilo to društvene mreže, plaćeni oglasi na istima, press releaseovi, e-mail marketing itd. Pomno razmotrite koji bi bio najuspješniji način da doprete do željene skupine koja bi mogla biti zainteresirana za proizvod ili uslugu koju nudite.
Kako bi vaša kampanja položila što veći uspjeh, bitno je pratiti ROI i analitiku te sukladno tim podacima provoditi daljnje optimizacije. Većina platforma već nudi detaljnu analitiku profila, ponašanja vaših korisnika te cjelokupnog performansa kampanje što vam može uvelike olakšati buduće prilagodbe za veći uspjeh.
Kako biste bili u korak naprijed s vašim budućim strategijama, pomno promatrajte i skupljajte podatke o vašoj ciljanoj publici kako biste nadalje mogli kreirati što personaliziraniji content koji će duboko rezonirati s vašim potencijalnim kupcima.