Ukoliko razmišljate o rebrandingu bitno je da imate na umu da je to velika odluka koja involvira mnogo segmenata. Pod rebranding možemo svrstati promjenu vizualnog identiteta tvrtke i njene web stranice, lansiranje novih proizvoda ili repozicioniranje vašeg branda na tržištu.
Prije nego što krenete, zapitajte se je li vam rebranding uopće potreban i koji cilj imate na umu u slučaju da odlučite za isti. Komunicirajte s vašom publikom i zaposlenicima i uzmite u obzir njihov feedback. Nadalje, zapitajte se kako bi rebranding utjecao na reputaciju vaše tvrtke i bi li je poboljšao. Ako je odgovor negativan, ne isplati se ulagati vrijeme i novac u rebranding koji nipošto nije jeftin.
Rebranding uključuje redizajn raznih elemenata, od ̋glasa ̋ vaše tvrtke, marketinške strategije te vizualnog identiteta, stoga dobro razmislite, ukoliko se odlučite za branding, koje će vam vrijednosti donijeti vaše nove ideje i zamisli.
Sam brand prikazuje tko je u suštini vaša tvrtka, pa budite jasni u komuniciranju vaših vrijednosti, misije i poruka vašoj ciljanoj publici. Odnosno, budite sigurni da poznajete vlastiti brand ̋izvana i iznutra ̋. S obzirom na to da je branding prva impresija koju potencijalni kupci dobiju o vama, trebate se potruditi da on bude besprijekoran.
Za razliku od većine slučajeva u marketingu gdje se prvo zapitamo ̋zašto? ̋, pri rebrandingu se trebamo pitati ̋za koga? ̋ radite rebranding i koje su uistinu želje i potrebe vaše publike. Najvažniji čimbenik koji treba uzeti u obzir je hoće li vaš rebranding utjecati na povjerenje koje ste dotad stekli od svoje ciljane skupine i kupaca.
Nakon što ste si razjasnili za koga radite rebranding, upitajte se zašto ga radite – je li u pitanju promjena poslovne strategije i može li ona biti uspješno popraćena promjenom organizacije tvrtke kako bi sve skladno funkcioniralo?
Imajte na umu da brand ne čini samo logo, već pregršt drugih elemenata koji trebaju međusobno biti u sinergiji.
Hoće li rebranding pomoći porastu uspjeha vaše tvrtke? To je veoma bitno pitanje koje si morate postaviti. Nerijetko, u ranoj fazi pokretanja, tvrtke znaju misliti da je problem u strategiji, a ne u samom proizvodu/usluzi.
Nadalje, pitanje koje morate postaviti jest: Hoće li rebranding biti u skladu s trenutnim doživljajem vaše publike o brandu? Ta stavka je veoma bitna, jer kupci trebaju znati da rebranding neće utjecati na kvalitetu proizvoda/usluge na koju su naviknuli. Krucijalno je da im najavite promjene koje mislite uvesti.
Sam rebranding ne znači promjenu toga ̋tko jeste ̋, već kroz kreativan način izraziti još uspješnije vašu vodeću viziju i misiju.
Gdje vidite vašu tvrtku kroz 5 do 10 godina? Vođeni tom vizijom, imat ćete uvid hoće li vam rebranding pomoći da krenete naprijed, umjesto da ostanete na mjestu i samo se ponavljate,
Istražite svoje pozitivne strane i značajke, zašto vas publika voli, tko ste i čime doprinosite potencijalnim kupcima te osigurajte da ti elementi ostanu nepromijenjeni u samom brandu.
Posljednje, ali nipošto manje važno jest da razmislite kako bi rebranding utjecao na financijski uspjeh tvrtke, a odgovor bi trebao biti: pozitivno u dugoročnoj viziji. Ako kratkoročni gubici nisu u skladu s dugoročnim poboljšanjem financijske situacije, nemojte se ni upuštati u proces rebrandinga.