Sama riječ ˝meme¨ vuče korijen iz grčke riječi mimēma, koja označava ˝ono što je imitirano˝.
U današnje doba radi se o vizualnom sadržaju koji ima velik reach, brzo postiže viralnost te postaje sve zanimljiviji marketing stručnjacima.
Kao što i izvorno značenje same riječi upućuje – radi se uglavnom o ponavljajućem vizualnom sadržaju kojemu je izmijenjen tekst, no to ne mora uvijek biti slučaj. Neki brendovi kreiraju originalan humorističan sadržaj u obliku slike, GIF-a ili videa.
Je li korištenje meme marketinga dobra opcija za vaš brend? Zavisi.
2022 Wavemaker report tvrdi da 30% osoba dobne skupine 13-35 svakodnevno šalje memeove svojim prijateljima i bližnjima, stoga ako su vam ciljana skupina milenijalci i gen Z, definitivno predlažemo da razmotrite ovaj noviji oblik marketinga. S druge strane, ukoliko je vaša buyer persona starija, ozbiljna i poslovna osoba, bilo bi bolje da se okrenete nekim drugim marketing strategijama.
Uzimajući u obzir da upravo milenijalci i gen Z čine 40% potrošačke publike, mislimo da vrijedi razmotriti ovaj način širenja viralnog sadržaja i samim time svijesti o vašem brendu. Memeovi su jeftini, efektivni te imaju tendeciju rapidno se širiti društvenim mrežama i postizati visok engagement, što predstavlja odličnu strategiju za male i velike oglašivače.
Mnogi poznati brendovi poput Netflixa, Penguin Random House-a i Guccija pribjegli su ovom tipu marketinga i ostvarili odlične rezultate. Ova marketinška strategija koristi humorističan sadržaj imajući na umu ciljeve koje želi postići, koji mogu varirati od jednostavnog širenja brend awarenessa do ostvarivanja konverzija.
Sam sadržaj memeova može varirati od informativnog do izrazito smiješnoga kako bi se dao dašak bezbrižnosti cjelokupnoj marketinškoj strategiji i samom brendu. Ovaj oblik marketinga idealan je za doseći publiku do koje je teže doći drugim strategijama poput klasičnih oglasa s direktnim CTA-om, kojih su mnogi već zasićeni i jednostavno ga ignoriraju. Meme marketing, s druge strane, ima mogućnost ostvarivanja bliskosti s brendom na nekoj intimnijoj razini što može biti od pomoći pri promociji vaših proizvoda i/ili usluga.
2023 Omnicore studija pokazuje da 80% ljudi će rađe pogledati video sadržaj, a tek 20% pročitati tekst na stranici, čime se ističe važnost vizualnog storytellinga na društvenim mrežama, ali ne isključivo tamo. Memeove možete ukomponirati i u vaše blog postove, email marketing i sl. Kakogod, najbrže se šire upravo na društvenim mrežama.
Ukoliko se odlučite za meme marketing kao dio vaše marketinške strategije, bitno je da jasno definirate dvije stvari: ˝glas˝ vašeg brenda i buyer personu, idealnog potrošača/korisnika kojemu se obraćate kroz podijeljeni sadržaj. Sadržaj treba biti jednostavan i precizno targetiran na ciljanu skupinu. Bitno je da je tekst velik i jasno čitljiv, možete slobodno koristiti postojeće vizuale kojima ćete dodati svoj originalni tekst te je moguće suptilno ubaciti nekakav CTA.
Ono što ne čudi jest da se memeovi često pokazuju kao relevantniji sadržaj s kojim se korisnici više bave od onog originalnog. Već spomenuti 2022 Wavemaker report tvrdi da prosječni milenijalac dnevno naiđe na 20 do 30 memeova i rado ih sharea sa svojim prijateljima i pratiteljima na društvenim mrežama.
Jedno drugo istraživanje, 2022 Aura&Elma pokazuje da meme marketing ima 14% veći CTR od email marketinga, što ga čini jednim od najefikasnijih alata za postizanje visokog ROI-ja.
Kakogod, ovaj oblik marketinga ima i neke nedostatke premda je jeftin, postiće dobar user engagement te je jednostavan za kreirati. Mane su mu da je kratkog vijeka, zahtjeva podrobno istraživanje vaše publike kako bi je uspješno dosegli te uvijek postoji mogućnost da će neki korisnici doživjeti sadržaj uvredljivim.
Premda privlačan, razmislite dobro prije nego što se odlučite za meme marketing i zapitajte se odgovara li njegov ton glasu i reputaciji vašeg brenda.