Outbound marketing je tradicionalna vrsta marketinga, također nazivana ˝interruption˝ ili ˝push marketingom˝. To je oblik oglašavanja kojima se oglašivač nameće publici i gura svoje proizvode/usluge, neovisno o tome želi li publika primati takav sadržaj ili ne. U ovu vrstu marketinga spadaju TV, radio, neželjeni pozivi, e-mailovi na koje se niste pretplatili, telemarketing i slično.
Premda nekoć efektivne, ove vrste ˝guranja˝ sadržaja potencijalnim kumpcima ili korisnicima, više ne daju rezultate kao nekad. Razlog je taj što smo danas bombardirani reklamama sa svih strana te smo na njih oglušili, jednostavno više ne obraćamo pažnju te ovaj oblik jednosmjerne komunikacije ne donosi željene rezultate. Druga, poprilično velika mana, outbound marketinga je što je izrazito skup i ostvaruje niži ROI u odnosu na inbound marketing. Nema ciljanu skupinu, već se obraća svima, rasipajući tako dostupni budžet na ljude koji nemaju apsolutno nikakav interes za prozvod/uslugu u pitanju.
S druge strane, imamo inbound marketing. On ne gura reklame potencijalnim kupcima, već ih pokušava privući zanimljivim sadržajem i ostvariti dvosmjernu komunikaciju s njima. Ova vrsta marketinga omogućava da kupci pronađu vas, umjesto obrnutog, što je slučaj s outbound marketingom. Inbound marketing pruža određenu vrijednost potencijalnim kupcima, dok inbound pruža malu ili nikakvu vrijednost.
Kao dio konzumacije sadržaja, inbound marketing se suptilno prezentira publici i usklađen je s njihovim potrebama i željama. Cilj oglašivača je da zabave i educiraju publiku koja će onda poduzeti daljnje korake da sazna više o brendu i uslugama/proizvodima koje brend nudi.
Kako bi uspješno dosegli ciljanu skupinu, bitno je složiti snažnu inbound marketinšku strategiju te je poželjno imati sadržaj za svaki korak u marketing funnelu. Za izgradnju brend awarenessa preporučuje se korištenje društvenih mreža s jasno definiranom target skupinom. Jednom što su stekli svijest o brendu i odlučili saznati više, potencijalni kupci odlaze na vašu web stranicu gdje bi bilo dobro da nudite vrijedan sadržaj u obliku blogova, npr. Treba, također, imati na umu da je vaša stranica SEO optimizirana kako bi se rangirala što više na Google tražilici.
Na kraju možemo zaključiti da je inbound marketing jeftiniji, uspješniji i prilagođeniji publici i njenim željama i potrebama, a outbound marketing svakim danom sve više gubi na efikasnosti i troši ogromne količine novca postižući niži ROI.