Složit ćete se da većina ljudi svakodnevno provjerava svoj inbox tako da je reach e-mail marketinga osiguran.
Statistike nam govore da 40% B2B oglašivača tvrdi da su upravo newsletteri krucijalni za njihov uspjeh, a 73% milenijalaca preferira da brendovi stupaju u kontakt s njima putem e-maila.
E-mail marketing nastavlja imati veoma bitnu ulogu u marketinškim kampanjama brendova pružajući brojne pogodnosti naspram drugih oblika komunikacije s ciljanim skupinama. Prva od tih mogućnosti jest personalizacija koja počinje već od korištenja imena osobe kojoj se mail šalje, pa do ciljanijih sadržaja koji su kreirani nakon segmentacije publike po određenim značajkama (dob, spol, lokacija, novi kupac, vraćajući kupac itd.) Kako bi e-mail marketing kampanja bila što uspješnija od krucijalne je važnosti odraditi dobru segmentaciju i personalizaciju publike.
Još jedna od prednosti ovog oblika digitalnog marketinga je ta što omogućava primanje feedbacka od publike što olakšava daljnju optimizaciju. E-mail marketing može poboljšati prodaju, a 59% oglašivača tvrde da je upravo ovaj kanal generirao najveći ROI.
No, što kažu oni s druge strane, koji primaju newslettere i promotivne e-mailove?
59% ispitanika tvrdi da su se odlučili na kupnju zahvaljujući elektronskoj pošti koju su primili od određenog brenda. Jedan od razloga zašto je tome tako je i taj da su korisnici svojevoljno ostavili svoju e-mail adresu i prihvatili primanje promotivnog materijala, želeći ostati u kontaktu s brendom.
Upravo taj kontakt, odnosno ostvarivanje komunikacije s publikom bitna je značajka ovog oblika marketinga, jer se tim putem gradi povjerenje i lojalnost, što je veoma bitno za bilo koji brend.
Konzistentno slanje newslettera omogućava stalan angažman publike, čak i tijekom ˝mrtvijih¨ sezona. On dovodi kupce do odredišne web stranice i stoga je bitno da svaki mail sadrži neki CTA koji će pozvati korisnika na daljnu interakciju s brendom i njegovom online prisutnošču.
Ovakav tip marketinga je veoma isplativ, jer sve što vam treba je copywriter i grafički dizajner, a sadržaj se može pripremiti i zakazati unaprijed osiguravajući da svaki newsletter stigne do točno određene osobe u točno odabrano vrijeme.
Kvalitetan i vrijedan content u mailovima privlači kupce da se nastave vraćati brendu i ostvare nekakvu interakciju s njime, što kao posljedicu ima bolji ROI.
Nemojte se libiti samopromocije u vašim e-mailovima, jer je publika svojevoljno pristala primati ih, stoga iskoristite tu mogućnost u što većoj mjeri i radite na gradnji brand awarenessa.
Ono što je prednost e-mail marketinga naspram društvenih mreža je to što sami gradite svoju listu kontakata nad kojom vi imate potpunu kontrolu, a ne vaš e-mail provider, što nije slučaj s društvenim mrežama. Da one padnu, gubite sve svoje pratitelje i potencijalne kupce.
U tijelo vašeg newslettera možete uključiti linkove na društvene mreže, čime možete povećati reach vašeg brenda, a detaljna analitika omogućuje praćenje ponašanja korisnika što doprinosi uspješnijoj optimizaciji.
Ovaj oblik marketinškog oglašavanja pomaže vam uštedjeti dosta vremena, jer je moguća automatizacija raznih segmenata kampanja u skladu s ponašanjima publike, što se, također, može postići A/B testiranjem.
Prikupljanje velike količine data-e kroz sign-up forme i klikovima na linkove koje vode na društvene mreže omogućava daljnje i detaljnije segmentiranje publike i stvaranje personaliziranog i relevantnog sadržaja.